Jak dochází k nákaze
Přisáté infikované klíště vypouští spirochety do krve zvířete nebo člověka. Čím větší množství spirochet stihne předat, tím pravděpodobněji se onemocnění rozvine. To je důvod známé skutečnosti, že čím dříve – u člověka se udává doba 6 hodin – se přisáté klíště odstraní, tím větší je šance, že k nákaze boreliózou nedojde.
U člověka lze pozorovat červený kruh kolem přisátého klíštěte, u psa nikoliv. Tím se bohužel zvyšuje možnost, že si někdy velmi malého klíštěte v srsti zvířete vůbec nevšimneme - a neštěstí je hotovo. Dalším nepříjemným faktorem je inkubační doba boreliózy, která u psa činí dva měsíce až půl roku. Nemoc se tedy projeví až v době, kdy už si dávno nevybavíme, že jsme na pejskovi nakažené klíště našli a případné klinické příznaky si nedáme do souvislosti.Na možnost infikování člověka od psa je mnoho názorů. Ve světle výše popsaných skutečností se zdá, že je velmi nepravděpodobný. Přesto platí, že klíště je třeba zvířeti vždy odstraňovat pinzetou, nikdy ne holou rukou, a postižené místo je třeba vždy dezinfikovat.
Příznaky boreliózy
Akutními klinickými příznaky boreliózy jsou horečka, střídavé kulhání, zvětšené mízní uzliny a apatie. U chronických případů pak záněty kloubů. Až jako pozdní příznak mohou být neurologické poruchy známé u lidíBorelióza se někdy poměrně obtížně diagnostikuje, záleží na tom, ve které fázi onemocnění se testování provádí. V období akutních klinických příznaků se výrazně zvyšuje titr protilátek, většinou je ovšem ke správné diagnóze provést alespoň dva odběry krve a možnost nakažení klíštětem důkladně přezkoumat. V neposlední řadě se pak ještě sleduje odpověď organismu na antibiotickou léčbu. Léčba totiž spočívá v dlouhodobém podávání antibiotik a bohužel ani to nezaručí, že se příznaky boreliózy nevrátí, zvláště pokud je léčba zahájena pozdě.Borelióza je prostě nemoc vážná, která je špatně zjistitelná i léčitelná. Proto je prevence - která je mnohem snadnější - tak důležitá.
Základy prevence
Nejzákladnější způsob preventivní ochrany zvířat proti napadení klíštětem spočívá v používání vnějších antiparazitik během sezony, tedy od jara do podzimu. Chovatelům jsou už dnes běžně známá ve formě obojku, spreje nebo jako "spot on".
Dále je vhodné, zvláště u hodně osrstěných zvířat, prohledávat po procházce srst, zejména v případě pobytu v oblasti zamořené klíšťaty. Pokud klíště na psovi či kočce objevíme, je třeba ho co nejdříve odstranit pomocí pinzety, kterých je dnes na celá řada.
Komentáře
Přehled komentářů
cauky lukine jak se mas a copak delas mocinky te mam ráda a budes dneska na icq dyz tak se nako ozvi.Ale ja uz nemam silu koho si mam vzit jestli tebe a nebo radka je to plome mocinky tezke vis tak semi ozvi plsky janisska:-(:-)
oki
(janisska, 14. 7. 2010 18:13)